Obraz został wykonany w łańcuckim Klinicznym Oddziale Psychiatrycznym dla Dzieci i Młodzieży, w ramach projektu “Dziecięcy świat w kolorach”
Zaginiony eksponat z łańcuckich zbiorów Wozowni Potockich – zabytkowe saneczki szlichtadowe królowej Marii Leszczyńskiej (1703-1768), żony Ludwika XVI.
Łańcucka wozownia jest jedyną na świecie zachowaną historyczną magnacką wozownią. Stojące w niej karety, powozy, bryczki i sanie wyprodukowane zostały przez najświetniejsze europejskie firmy. Zachowane są w stanie oryginalnym, co zdarza się bardzo rzadko. Dodatkowo większość z nich była wykorzystywana w Ordynacji Łańcuckiej a to już unikatowa sytuacja na skalę światową.
Większość powozów przetrwała do naszych czasów, jedynym ewakuowanym z wozowni pojazdem w 1945 r. były unikatowe zabytkowe saneczki szlichtadowe królowej Marii Leszczyńskiej (1703-1768), żony Ludwika XVI. Niestety od czasu ewakuacji z Łańcuta do dzisiaj ich los pozostaje nieznany. Pozostaje nam uzbroić się w cierpliwość i mieć nadzieję, że w przyszłości zostaną odnalezione. Do tej pory nie pojawiły się w żadnej kolekcji ani na rynku antykwarycznym.
Saneczki zostały odwzorowane na ścianie Szpitala w Łańcucie. Sanie szlichtadowe, to sanie dworskie z tylnym małym kozłem do powożenia na stojąco, jednokonne, spacerowe. Służyły do szlichtady, czyli zimowej dworskiej zabawy.
Zainteresowanych szczegółowym opisem saneczek oraz ich historii zachęcamy do lektury bardzo ciekawego i wyczerpującego artykułu na ich temat autorstwa Pani Aldony Cholewianki-Kruszyńskiej, kustosza kolekcji pojazdów konnych w Muzeum – Zamek w Łańcucie, dostępnego pod linkiem.