Biblioteka w Łańcucie

Obraz został wykonany w łańcuckim Klinicznym Oddziale Psychiatrycznym dla Dzieci i Młodzieży, w ramach projektu “Dziecięcy świat w kolorach”

Biblioteka Zamkowa w Łańcucie jest przykładem zachowanej niemal w całości, rodowej biblioteki magnackiej. Została wybudowana pod koniec XVIII wieku na zlecenie ówczesnej właścicielki Łańcuta Izabelli z Czartoryskich Lubomirskiej (1736-1816).

Izabella z Czartoryskich Lubomirska to wielki mecenas kultury i sztuki stała się energiczną i niezwykle aktywną sprawczynią gruntownej przebudowy w 2 poł XVIII w zamku w Łańcucie. To dzięki niej Zamek został przekształcony w zespół pałacowo-parkowy. Piętrowy pawilon biblioteczny zaprojektował architekt królewski Christian Piotr Aigner.

Obecny wygląd biblioteka uzyskała na przełomie XIX i XX w. W bibliotece zgromadzono ok. 22 tys. woluminów książek. W skład zbiorów wchodzą książki z XIX i XX w. o różnej tematyce, starodruki, rękopisy nowożytne, kartografia, czasopisma i grafika. Unikatami w pałacowej bibliotece są certyfikaty szlachectwa i dyplomy Orderu Złotego Runa, przyznane właścicielom Łańcuta przez cesarza Franciszka I.

Najcenniejszym działem zbiorów bibliotecznych są muzykalia, których gromadzenie zapoczątkowała Izabela z Czartoryskich Lubomirska Kolekcja to zawiera ponad 1500 woluminów, obejmuje m.in. autografy i odręczne kopie partytur operowych Giovanniego Battisty Cimadora, Giovanniego Paisiella, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Marcella Bernardiniego di Capua, Gioacchina Rossiniego.

W 2018 roku do zbiorów bibliotecznych wróciły odzyskane przez Fundację Rodziny Blochów zabytkowe publikacje – osiem tomów dzieła Louis’a-Pierrea Anquetila pt. „Oeuvres historiques” (1791-1793). Muzeum w Łańcucie bardzo konsekwentnie pozyskuje dzieła, które przed wojną były częścią ich biblioteki W ostatnim okresie odnaleziono i przekazano do biblioteki zamkowej książki: „Description de la ville de Milan et de ses environs” – publikację wydaną w Mediolanie w 1844 r. oraz pracę autorstwa Francois-Thomas Delbare „Histoire des Ministres Favoris”, opublikowaną w Paryżu w 1820 r.

Aby poszerzyć wiedzę na temat Biblioteki Zamkowej w Łańcucie zachęcamy do odwiedzenia strony muzeum.