p4
p6
p3

Aktualności

“Przeogarniacze” – edycja 2023/2024 podsumowana


28 czerwca 2023

Podsumowaliśmy właśnie zakończoną edycję programu „Przeogarniacze. Przedsiębiorczość inaczej”, którego celem jest rozwijanie wiedzy czwartoklasistów o ekonomii. W tegorocznej osłonie udział  wzięło ponad 160 uczniów z siedmiu szkół z gminy Dębica. Uczestnicy aktywnie uczyli się, zgłębiając tajniki przedsiębiorczości oraz zagadnienia społeczne. A wszystko poprzez kreatywne zadania i pracę w grupach. W ramach finału projektu odbyło się 5 wycieczek edukacyjnych sfinansowanych przez naszą Fundację. Przeprowadziliśmy także kreatywny konkurs dubbingowy, który jeszcze bardziej zintegrował uczniów z programem.

Jako Fundacja możemy pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu autorskich programów, pogłębiających wiedzę o przedsiębiorczości – realizujemy je od 2016 r. Projekt „Przeogarniacze” w obecnej odsłonie został jeszcze lepiej dopasowany do potrzeb uczestników pod kątem angażującej formy oraz poruszanej tematyki. Zagadnienia są dostosowane do wieku uczestników, a jednocześnie wykraczają poza podstawę programową klasy czwartej szkoły podstawowej.

Na podstawie opinii naszych uczestników, pozytywnie oceniamy rezultaty tegorocznej edycji programu. Mali Przeogarniacze nie tylko wiele się nauczyli, lecz także świetnie bawili na zajęciach i wyjazdach. Mamy nadzieję, że zgodnie z naszymi intencjami, wiedza zdobyta w ciągu ostatnich miesięcy przygotuje ich do wkroczenia w dorosłość i będzie procentowała przez całe lata. Podobnie umiejętności miękkie, takie jak współpraca, warsztat wystąpień czy podejście pełne empatii. Jestem przekonana, że jest to cenne uzupełnienie codziennej nauki – mówi Aleksandra Małozięć, prezes Fundacji Śnieżka.

 

Nauka praktyczna i z uśmiechem

W tegorocznej edycji, która trwała 5 miesięcy uczniowie zgłębili pod okiem naszej trenerki 5 praktycznych tematów, co dało w sumie niemal 100 godzin zajęć lekcyjnych, które odbyły się w poddębickich szkołach. Tym razem wspierali ich również bohaterowie scenariuszy zajęć, czyli Zaradna Zosia, Przedsiębiorczy Przemek oraz Wyliczony Wojtek.

Mali studenci rozwijali swoją wiedzę o roli pieniądza, zarządzaniu czasem, przyszłościowych wyborach na rynku pracy oraz zarządzaniu i marketingu. Poruszano również tematy z zakresu cyberbezpieczeństwa i ekologii. Zagadnienia zostały tak dobrane, aby przygotowywały najmłodszych do stawiania czoła wyzwaniom i zadaniom, jakie będą towarzyszyć im w bliższej i dalszej przyszłości.

Ponadto przekazaliśmy tematyczne publikacje czwartoklasistom oraz szkolnym bibliotekom wszystkich placówek, których uczniowie brali udział w projekcie. Łącznie było to niemal 300 egzemplarzy.

Na koniec uczniowie podjęli najprzyjemniejszy temat: wspólne planowanie wycieczek i prezentacje w grupach. W sumie odbyło się 5 wyjazdów edukacyjnych w 3 wybrane miejsca. Były to: niedawno otwarte Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz” w Jasionce, oddział okręgowy Narodowego Banku Polskiego w Rzeszowie oraz schron przeciwatomowy „Marysieńka” w Rzeszowie. W Podkarpackim Centrum Nauki dodatkową atrakcją dla uczestników były zajęcia w jednej z czterech pracowni warsztatowych.  Nasza Fundacja w całości zorganizowała i sfinansowała wyjazdy dla uczestników projektu.

 „Przeogarniacze” mają głos!

Znajomość z Zaradną Zosią, Wyliczonym Wojtkiem i Przedsiębiorczym Przemkiem nie kończy się wraz z końcem roku szkolnego, który mali studenci uroczyście świętowali kilka dni temu. W kolejnej edycji projektu w Zosię, Wojtka i Przemka wcielą się sami uczniowie. Jak to możliwe?

Fundacja Śnieżka przeprowadziła konkurs na użyczenie głosu rysunkowym bohaterom. Uczestnicy tegorocznej edycji programu „Przeogarniacze. Przedsiębiorczość inaczej” zostali zaproszeni do przysyłania zgłoszeń. Spośród propozycji otrzymanych od uczniów wybrano 3 laureatów, którzy zostali nagrodzeni możliwością nagrania podkładu dźwiękowego do kwestii bohaterów, tzw. dubbingu. Są to uczniowie ze szkół w Brzeźnicy oraz w Zawadzie. Dodatkowo przyznane zostały 2 wyróżnienia dla czwartoklasistów z Brzeźnicy.

Laureaci 3 pierwszych miejsc przed nagraniem wezmą udział w miniwarsztatach dziennikarskich. Nie tylko przygotuje ich to do nagrań, lecz także pozwoli na nabycie nowych umiejętności, jak oswojenie się z mikrofonem studyjnym. Prócz tego wyróżnieni i laureaci otrzymali nagrody rzeczowe, przygotowane przez Fundację Śnieżka.

Wysoko oceniamy nadesłane nagrania konkursowe „Przeogarniaczy”. Są one kolejnym wyrazem zaangażowania dzieci w projekt. Jesteśmy przekonani, że dzięki nowym bohaterom scenariuszy lekcyjnych stał się on jeszcze atrakcyjniejszy, postacie Zosi, Wojtka i Przemka już stały się znakiem rozpoznawczym projektu, a w kolejnej edycji dodatkowo przemówią głosem laureatów – podsumowała Aleksandra Małozięć, prezes Fundacji Śnieżka.