p4
p6
p3

Aktualności

Kolejnych 260 nowych absolwentów dołączyło do Przeogarniaczy


20 czerwca 2024

Do grona absolwentów autorskiego programu naszej Fundacji: Przeogarniacze. Przedsiębiorczość inaczej dołączyło właśnie 260 nowych uczniów i uczennic. To czwartoklasiści z powiatów dębickiego oraz ropczycko-sędziszowskiego, którzy wzięli udział w letniej edycji naszego projektu.

Tuż przed wakacjami uczniowie i uczennice z 12 szkół podstawowych gmin Czarna, Pilzno, Żyraków oraz – po raz pierwszy – Ropczyce, zakończyli swój udział w letniej edycji programu Przeogarniacze. Przedsiębiorczość inaczej. Nasz program, wspierający rozwój kompetencji przyszłości m.in. z obszarów przedsiębiorczości, cyberbezpieczeństwa, współpracy, zarządzania czasem czy komunikacji, obejmował pięć 90-minutowych warsztatów. Podczas zajęć mali studenci mogli przygotować się na wyzwania, jakie będą na nich czekać w dorosłym życiu. Zwieńczeniem projektu była ufundowana przez naszą Fundację wycieczka edukacyjna.

Praktyczna wiedza

Dostosowany do wieku i możliwości uczestników program obejmował zróżnicowaną tematykę zajęć, podczas których wykwalifikowany trener z naszej Fundacji dbał o przekazywanie informacji w ciekawy i praktyczny sposób. Dzięki temu dzieci, biorące udział w Przeogarniaczach, mogły poszerzyć swoją wiedzę o ważne zagadnienia z zakresu ekonomii i przedsiębiorczości. Poznały m.in. historię pieniądza, nauczyły się organizować własny czas oraz zarządzać oszczędnościami. To jednak nie koniec: nasz program, opracowany z wykorzystaniem nowoczesnych metod dydaktycznych, uwzględniał również pobudzanie kreatywności , promowanie współpracy  oraz ćwiczenia w zakresie wystąpień publicznych. Nie zabrakło również tematów związanych z cyberbezpieczeństwem, ekologią  i marketingiem.

 

Ideą naszego projektu jest przede wszystkim przekazywanie w ciekawy i przystępny sposób wiedzy przydatnej w codziennym życiu. Każdego dnia jesteśmy bombardowani mnóstwem informacji, a dla młodych ludzi prawdziwym wyzwaniem jest umiejętne selekcjonowanie wartościowych treści. Naszą odpowiedzią na to jest właśnie projekt Przeogarniacze, którego program obejmuje przekrojową, ale jednocześnie skondensowaną i cenną wiedzę, pozwalającą eksplorować świat w nowych – na tym etapie edukacji uczestników – dziedzinach. Ogromną przyjemność sprawia nam obserwowanie radości naszych małych studentów ze zdobywania tej wiedzy – podkreśliła Aleksandra Małozięć, Prezeska Fundacji Śnieżka.

Wiedza bez granic

Dzięki Przeogarniaczom uczniowie nie tylko zdobyli wiedzę teoretyczną, ale także praktyczne umiejętności. Dodatkowo każdy uczestnik warsztatów otrzymał edukacyjne podręczniki, a do szkolnych bibliotek trafiły książki związane z przedsiębiorczością. Będą one wykorzystywane zarówno przez uczniów, jak i nauczycieli jako pomoc dydaktyczna podczas lekcji.

Wycieczka edukacyjna

Finałem projektu była edukacyjna wycieczka, sfinansowana przez naszą Fundację. Uczestnicy programu odwiedzili Narodowy Bank Polski Oddział Okręgowy w Rzeszowie, gdzie zgłębiali tajniki finansów. Udali się również do Podkarpackiego Centrum Nauki Łukasiewicz – tu z kolei wzięli udział w tematycznych warsztatach i zwiedzili interaktywną wystawę stałą. Wycieczkę zakończyli w Muzeum Militariów i Techniki w Rzeszowie.

Nasz projekt, podobnie jak zwieńczająca go wycieczka, to nauka poprzez zabawę. Jako Zarząd Fundacji stawiamy na aktywne formy przekazywania wiedzy i cieszymy się, że nasi uczniowie to doceniają – podsumowała Agnieszka Węgrzyn, Wiceprezeska Zarządu Fundacji Śnieżka.

O programie

Korzenie inicjatywy Przeogarniacze. Przedsiębiorczość inaczej sięgają 2016 roku, kiedy zainicjowaliśmy pierwszą edycję programu pod nazwą Mały Świat Dużego Pieniądza. Dotychczas zrealizowaliśmy prawie 1300 godzin zajęć, w których uczestniczyło 2087 uczniów ze 113 grup szkolnych.

 

Do zobaczenia w kolejnym roku szkolnym! Informacje o naborze na rok szkolny 2024/25 pojawią się na naszej stronie pod koniec wakacji.