p4
p6
p3

Aktualności

Fundacja Śnieżka znów pomoże uczniom „ogarnąć” przedsiębiorczość. Startuje kolejna edycja „Przeogarniaczy”


25 października 2023

Fundacja Śnieżka rozpoczęła kolejną edycję programu „Przeogarniacze. Przedsiębiorczość inaczej” dla podkarpackich czwartoklasistów. Pomoże on rozwinąć wiedzę o ekonomii, empatię, a także pracę w grupach i realizację projektów w przystępnej formie nauki przez zabawę. Tym razem w cyklu zajęć weźmie udział około 260 uczniów z 12 szkół z gmin Czarna i Żyraków. Na zakończenie projektu małych studentów czeka wycieczka związana z tematyką projektu, sfinansowana przez Fundację. 

Fundacja Śnieżka od 2016 roku realizuje autorskie programy wspierające uczniów klas czwartych szkoły podstawowej w nauce przedsiębiorczości. Projekt pod nazwą „Przeogarniacze. Przedsiębiorczość inaczej” organizowany jest drugi rok z rzędu w formie cyklu 5 praktycznych i angażujących zajęć. Wykraczają one poza podstawę programową klasy czwartej, a jednocześnie są dostosowane do wieku uczniów. 

Miło nam powitać kolejnych czwartoklasistów na ścieżce „Przeogarniaczy”. Życzymy im wiele radości z „ogarniania” nowych tematów! Chcemy, aby nasz program wspierał uczniów w zdobywaniu kompetencji przyszłości. To oznacza, że stawiamy na rozwój ich kreatywności i aktywnej nauki, a przy tym zwracamy uwagę na praktyczne zagadnienia, które są dopełnieniem szkolnych lekcji. Ewaluacja poprzedniej edycji programu potwierdziła, że zarówno forma, jak i tematyka naszych zajęć trafiają w potrzeby szkół i rozwijają uczniów – mówi Aleksandra Małozięć, prezes Fundacji Śnieżka. 

Atrakcji nie zabraknie 

W tym roku uczestnicy projektu pięć razy spotkają się w szkołach na zajęciach warsztatowych z trenerem projektu zapewnionym przez Fundację. Wspólnie omówią zagadnienia związane z ekonomią i przedsiębiorczością, w tym planowanie czasu, poszukiwanie wymarzonej pracy czy historię pieniądza. Nie zabraknie aktualnych tematów, które są ważną częścią zajęć od poprzedniej edycji – uczniowie porozmawiają o cyberbezpieczeństwie, marketingu i szeroko pojętej ekologii. Odpowiednio dobrane zadania pozwolą także na ćwiczenie rozwiązywania problemów i krytycznego myślenia. 

Podczas tej edycji po raz drugi uczniom będą towarzyszyć bohaterowie scenariuszy zajęć postacie Zaradnej Zosi, Wyliczonego Wojtka i Przedsiębiorczego Przemka. Za to po raz pierwszy uczestnicy programu będą mogli ich usłyszeć – w październiku Zosia, Wojtek i Przemek zyskali głosy, którymi będą mogli opowiedzieć o tematach warsztatów. Podkład dźwiękowy do ich wypowiedzi nagrali zwycięzcy konkursu dubbingowego, który Fundacja Śnieżka zorganizowała w poprzednim roku szkolnym. 

Nie tylko animowani bohaterowie scenariuszy zyskają okazję do wystąpień. Czwartoklasiści będą ponownie ćwiczyć pracę projektową i wystąpienia publiczne na angażującym przykładzie – podczas wspólnego planowania wycieczki. Odbędzie się ona po zakończeniu cyklu zajęć. Koszty wyjazdu tematycznego pokryje Fundacja Śnieżka. 

Wszyscy uczniowie biorący udział w projekcie otrzymają dodatkowo praktyczne publikacje związane z tematem programu. Znajdą się one również w szkolnych bibliotekach. Oprócz tego szkoły biorące udział w projekcie będą mieć możliwość pozyskania materiałów dekoracyjnych.

 

O projekcie 

Autorski projekt edukacyjny Fundacji Śnieżka „Przeogarniacze. Przedsiębiorczość inaczej” to nowa odsłona prowadzonego w poprzednich latach programu „Mały Świat Dużego Pieniądza”. W odświeżonym formacie przybliża on uczniom klas czwartych szkół podstawowych zagadnienia z zakresu ekonomii, przedsiębiorczości oraz działań społecznych. Uczniowie uczestniczą w inspirujących lekcjach, których scenariusze opierają się o formy nauczania bazujące na nauce przez współpracę i zabawę. Ich tematyka jest dobrana tak, aby poszerzać horyzonty i przygotowywać uczniów na wyzwania dorosłości. Dotychczas przygodę z ekonomią przeżyło już ponad 1500 czwartoklasistów z 37 szkół. 

Szczegóły programu dostępne są na stronie internetowej Fundacji Śnieżka pod adresem: https://fundacjasniezka.org/prze-ogarniacze-przedsiebiorczosc-inaczej/.