p4
p6
p3

Aktualności

Kolejni uczniowie rozwijają z nami kompetencje przyszłości- ruszyła letnia edycja Przeogarniaczy Fundacji Śnieżka


11 marca 2024

260 uczniów i uczennic z Podkarpacia rozpoczęło właśnie swoją edukacyjną przygodę z programem Przeogarniacze. Przedsiębiorczość inaczej. Tym razem zawitaliśmy do szkół podstawowych powiatu dębickiego oraz, po raz pierwszy, ropczycko-sędziszowskiego. Dzięki naszej inicjatywie czwartoklasiści będą budować kompetencje przyszłości, m.in. z obszaru ekonomii i przedsiębiorczości, cyberbezpieczeństwa, marketingu oraz ekologii. Zajęcia potrwają do czerwca – zakończy je edukacyjna wycieczka dla wszystkich uczestników.

Przeogarniacze, autorski projekt naszej Fundacji, skupia się na rozwoju umiejętności, które są kluczowe dla przyszłej kariery zawodowej uczniów.  Wśród nich znajdują się: przedsiębiorczość (w tym m.in. zarządzanie czasem i oszczędnościami), kreatywność, praca zespołowa i wystąpienia publiczne. Dzięki naszej inicjatywie najmłodsi mają szansę przygotować się na wyzwania, z którymi zmierzą się w przyszłości. W tej edycji odwiedzamy łącznie 12 szkół: z gminy Pilzno (Jaworze Górne, Lipiny, Łęki Dolne, Łęki Górne, Pilzno, Słotowa, Strzegocice, Zwiernik), z gminy Ropczyce (Lubzina, Łączki Kucharskie), oraz z  gminy Żyraków (Korzeniów) i Czarna (Grabiny).

Dzięki Przeogarniaczom w ciekawy i inspirujący sposób przekazujemy dzieciom wiedzę i doświadczenie, które otworzą przed nimi nowe perspektywy i wzmocnią ich wiarę we własne możliwości. Każda droga do sukcesu rozpoczyna się od pierwszego kroku, zatem rozwijając potencjał młodych ludzi, wspólnie budujemy ich lepszą przyszłość – komentuje Prezeska Fundacji Śnieżka, Aleksandra Małozięć.

Zajęcia to cykl pięciu 90-minutowych warsztatów, inspirujących uczestników do aktywnego udziału. Od barteru do płatności on-line, jak szukać pracy marzeń, kompetencje oraz umiejętności miękkie i twarde, skuteczne planowanie i zarządzanie czasem, ochrona zasobów naturalnych i ekologia, praca projektowa i współpraca w grupie – to tylko część tematów poruszanych w trakcie zajęć. Wszystko dostosowane jest do wieku uczestników i bazuje na aktywnej nauce poprzez współpracę i zabawę. Dodatkowo część zagadnień przybliżają interaktywni bohaterowie, którzy towarzyszą dzieciom podczas warsztatów: Zaradna Zosia, Przedsiębiorczy Przemek oraz Wyliczony Wojtek – głosów użyczyli im uczestnicy wcześniejszej edycji programu.

Naszym celem jest rozbudzenie umysłów uczniów, zachęcenie ich do refleksji, krytycznej analizy i podejmowania przemyślanych decyzji. Chcemy również wyposażyć ich w narzędzia niezbędne do poruszania się po skomplikowanym świecie. To jednak nie wszystko. W naszym podejściu istotną rolę odgrywa przekonanie o sile współpracy. Stawiamy na kulturę zespołową, gdzie wspólne cele i wzajemne wsparcie stanowią fundament pracy zespołowej – dodaje Piotr Drogoń, członek Zarządu Fundacji Śnieżka.

Na pamiątkę edukacyjnej przygody każdy uczestnik otrzymuje od Fundacji publikację „Świat pieniądza”, dodatkowo ten tytuł oraz inne, związane z tematyką zajęć, przekazujemy do szkolnych bibliotek. Dodatkowo, na zakończenie zajęć w czerwcu, uczniowie wyruszą na wycieczki edukacyjne finansowane przez naszą Fundację.

Korzenie naszego programu Przeogarniacze. Przedsiębiorczość inaczej sięgają 2016 roku, kiedy zainicjowaliśmy pierwszą edycję pod nazwą Mały Świat Dużego Pieniądza. Dotychczas zrealizowaliśmy 1 936 godzin zajęć, w których wzięło udział 1 827 uczestników ze szkół podstawowych. W bieżącej edycji do tego grona dołącza kolejnych 260 uczniów.