p4
p6
p3

Aktualności

Fundacja Śnieżka i jej Przeogarniacze wprowadzili kolejnych uczniów w świat przedsiębiorczości


26 stycznia 2024

Fundacja Śnieżka zakończyła kolejną edycję programu Przeogarniacze. Przedsiębiorczość inaczej. Dzięki projektowi 260 czwartoklasistów ze szkół podstawowych z poddębickich gmin Czarna i Żyraków poznawało podstawy ekonomii. Cykl zajęć wypełnionych aktywną i kreatywną nauką trwał cztery miesiące. Na zakończenie projektu uczniowie wybrali się na ufundowane przez Fundację wycieczki tematyczne.

 

Autorski program Fundacji Śnieżka Przeogarniacze. Przedsiębiorczość inaczej rozwija w młodych uczestnikach wiedzę o ekonomii, kreatywność, a także umiejętności takie jak współpraca, realizacja projektów i wystąpienia publiczne. Są one dostosowane do wieku uczniów i stanowią uzupełnienie podstawy programowej dla klasy czwartej. W ubiegłym roku szkolnym w zajęciach wzięło udział 160 uczniów, a w bieżącej edycji grono uczestników wzrosło już do 260 czwartoklasistów.

 

W tym roku szkolnym spotkaliśmy się z jeszcze większym zainteresowaniem naszym programem wśród szkół z powiatu dębickiego, co było dla nas miarą sukcesu poprzedniej edycji. Również tym razem z przyjemnością współpracowaliśmy z nauczycielami, a przede wszystkim obserwowaliśmy ogromne zaangażowanie czwartoklasistów w trakcie aktywnej nauki i zgłębiania niełatwych przecież tematów. Mamy poczucie, że druga edycja Przeogarniaczy przyniosła dzieciom wiele pozytywnych wrażeń i równie dużo zdobytej wiedzy – mówi Aleksandra Małozięć, prezes Fundacji Śnieżka.

 

Druga edycja podsumowana

Druga edycja programu Przeogarniacze. Przedsiębiorczość inaczej trwała cztery miesiące: od października 2023 roku do stycznia 2024 roku. Uczestniczyli w niej uczniowie z 12 szkół, z dwóch podkarpackich gmin: Czarna i Żyraków. Czwartoklasiści pracowali w 14 grupach, a każda z nich wzięła udział w pięciu spotkaniach warsztatowych. W sumie odbyło ponad 150 godzin zajęć.

Dzieci poznawały na zajęciach aktualne tematy, w tym np. cyberbezpieczeństwo, ekologię czy funkcjonowanie gospodarki. Zajęcia były również okazją do dobrej zabawy podczas gier edukacyjnych, zadań grupowych i minikonkursów.

 

W tematykę lekcji uczniów wprowadzał Trener, którego przekaz wspierali wirtualni bohaterowie: Zaradna Zosia, Przedsiębiorczy Przemek oraz Wyliczony Wojtek. Postacie te po raz pierwszy komunikowały się z uczniami również w formie głosowej, a to dzięki trójce uczniów z gminy Dębica, którzy użyczyli im swoich głosów. Byli to laureaci konkursu dubbingowego, rozstrzygniętego w poprzedniej edycji programu Przeogarniacze. Obecnie podkłady głosowe są już nieodzownym elementem spotkań.

 

Dodatkowo w styczniu, na zakończenie cyklu lekcji, uczniowie wyruszyli na wycieczki edukacyjne. Czwartoklasiści odwiedzili Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz” w Jasionce, Muzeum Techniki i Militariów w Rzeszowie oraz miejsce powiązane z tematyką zajęć, czyli Narodowy Bank Polski Oddział Okręgowy w Rzeszowie. Wyjazdy sfinansowała Fundacja Śnieżka.

Na pamiątkę przygody w drugiej edycji Przeogarniaczy każdy uczestnik otrzymał od Fundacji upominek tematyczny i publikację „Świat pieniądza”.

Zapraszamy do obejrzenia video podsumowującego projekt:

O projekcie

Autorski projekt edukacyjny Fundacji Śnieżka Przeogarniacze. Przedsiębiorczość inaczej to nowa odsłona prowadzonego w poprzednich latach programu Mały Świat Dużego Pieniądza. W nowej formule przybliża on uczniom klas czwartych szkół podstawowych zagadnienia z zakresu ekonomii, przedsiębiorczości oraz działań społecznych. Uczniowie uczestniczą w inspirujących lekcjach, których scenariusze opierają się o formy nauczania bazujące na nauce przez współpracę i zabawę. Ich tematyka jest dobrana tak, aby poszerzać horyzonty i przygotowywać uczniów na wyzwania dorosłości. Dotychczas przygodę z ekonomią przeżyło już ponad 1 650 czwartoklasistów z 37 podkarpackich szkół.