Wraz z rozpoczęciem na Podkarpaciu letniego semestru roku szk. 2024/2025, ruszyła kolejna odsłona autorskiego programu Przeogarniacze. Przedsiębiorczość inaczej Fundacji Śnieżka. W bieżącej edycji projektu rozwijającego kompetencje przyszłości m.in. z obszaru ekonomii i przedsiębiorczości, cyberbezpieczeństwa, marketingu oraz ekologii, udział bierze 207 uczniów szkół podstawowych z gmin Czarna i Żyraków. Zajęcia potrwają do czerwca – zakończy je edukacyjna wycieczka dla wszystkich uczestników.
Przeogarniacze wspierają potencjał uczniów, tworząc przestrzeń do działania, dyskusji, nabywania nowych umiejętności i odkrywania własnych możliwości. Warsztaty łączą elementy edukacji ekonomicznej, projektowej i społecznej – wszystko podane jest w nowoczesnej, angażującej formie. Nasz program to nie tylko wiedza – to także budowanie postawy otwartości, samodzielności, inicjatywy i myślenia krytycznego – cech, które w przyszłości mogą okazać się nieocenione, niezależnie od wybranej ścieżki zawodowej.
– Program taki jak „Przeogarniacze” pozwala wyposażyć młodych ludzi w narzędzia niezbędne do skutecznego funkcjonowania w dynamicznie zmieniającym się świecie. Wierzymy, że inwestowanie w rozwój kompetencji przyszłości jest kluczowe dla budowania innowacyjnego i odpowiedzialnego społeczeństwa. To przestrzeń, w której uczniowie uczą się nie tylko jak działa świat, ale też jak go współtworzyć – mówi Aleksandra Małozięć, Prezes Zarządu Fundacji Śnieżka.
Na zajęcia składa się cykl pięciu 90-minutowych warsztatów inspirujących uczestników do aktywnego udziału, a cały program został odpowiednio dobrany do wieku dzieci i bazuje na aktywnej nauce poprzez zabawę i współpracę. Dzięki temu czwartoklasiści z 12 szkół podstawowych w Borowej, Czarnej, Grabin, Róży, Starej Jastrząbce, Żdżar w gminie Czarna oraz – w gminie Żyraków – szkół w Górze Motycznej, Nagoszynie, Mokrem, Woli Wielkiej, Zasowie i Żyrakowie, odkrywają tajniki zarządzania finansami, cyberbezpieczeństwa czy ekologii.
Dodatkowo wszyscy uczestnicy bieżącej edycji Przeogarniaczy otrzymali tematyczne podręczniki nawiązujące do tematyki zajęć. Pakiety książek trafiły również do szkolnych bibliotek, wspierając kolejne pokolenia uczniów.
Korzenie inicjatywy Przeogarniacze. Przedsiębiorczość inaczej sięgają 2016 roku, kiedy zainicjowano pierwszą edycję programu o nazwie Mały Świat Dużego Pieniądza. Dotychczas w programie udział wzięło prawie 2,4 tys. uczniów z 41 szkół podstawowych. W bieżącej edycji do tego grona dołącza kolejnych 207.
Szkoły zainteresowane udziałem mogą zapoznać się ze szczegółami programu oraz zasadami zgłoszeń na stronie naszej Fundacji – przed startem każdej edycji ogłaszamy nabór dla wytypowanych gmin.