Za nami półmetek IV edycji projektu edukacyjnego „Mały Świat Dużego Pieniądza”. Do końca lutego potrwają zajęcia, podczas których uczniowie poznają wolontariat, ale już teraz dzieci angażują się w działania na rzecz innych.
Czwarte spotkanie w ramach projektu Mały Świat Dużego Pieniądza to zajęcia, które w praktyczny sposób uczą dzieci jak dużą wartość ma czas, który poświęcamy na działalność dobroczynną.
Gośćmi specjalnymi tych zajęć są wolontariusze działający na rzecz organizacji pożytku publicznego zlokalizowanych w województwie podkarpackim, m.in. w Dębicy, Rzeszowie i Tarnowie. Poprzez udział w zajęciach organizowanych przez Fundację uczniowie mogą dowiedzieć się, na czym dokładnie polega praca wolontariusza. Mają okazję przekonać się, że bycie wolontariuszem pozwala na zdobycie nowych, przydatnych kompetencji – zawodowych i społecznych –a także rozwija nowe pasje i zainteresowania.
Uczniowie są też włączani w planowanie i tworzenie akcji pod okiem wolontariuszy, dzięki czemu uczą się, jak od początku do końca zorganizować zbiórkę charytatywną. W trakcie spotkań wolontariusze dzielą się z uczniami ideą wolontariatu oraz promują oddolną, bezinteresowną działalność na rzecz innych. Najważniejszą częścią zajęć jest wykorzystanie zdobytej przez uczniów wiedzy w praktyce, czyli organizacja akcji pomocy na rzecz organizacji reprezentowanej przez wolontariusza.
W ramach akcji pod hasłem „Gdy pomagamy innym, sami jesteśmy szczęśliwi”, uczestnicy projektu zbierają m.in. środki opatrunkowe dla Hospicjum Domowego w Dębicy, kosmetyki i artykuły pielęgnacyjne dla podopiecznych Hospicjum Dziecięcego w Rzeszowie, artykuły szkolne i sportowe dla Tarnowskiego Wolontariatu Misyjnego, wspierającego projekt na Madagaskarze. Tak jak w ubiegłych latach, akcja dotrze także do Fundacji Psi Azylek –Zwierzęta w Potrzebie. Uczniowie chcą obdarować psiaki dobrej jakości karmą, jak również akcesoriami, takimi jak smycze, szelki czy obroże.
Podczas realizacji zajęć uczniowie mają okazję spotkać się z osobami działającymi na rzecz różnych instytucji, organizacji pozarządowych, poznać potrzeby ich podopiecznych, co daje konkretną wiedzę o problemach społecznych. Dzięki temu zdobywają swoje pierwsze doświadczenia, które w przyszłości będą mogli wykorzystać w pracy czy też działalności społecznej.